Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

6 tipů pro bezpečnou práci s řeznými nástroji. Vše od nožů až po pily

Ke vzniku bodných a řezných ran může dojít nejen během práce s ostrými pomůckami, ale i v důsledku jejich nevhodného skladování, přenášení, čištění či broušení. Při jakékoliv manipulaci s řeznými nástroji je proto nutné se plně soustředit, používat vhodné ochranné pomůcky a dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla.




Nůžky, nože, sekáče, sekyry, pily a další ostré nástroje se používají nejen v průmyslu, ale i v zahradnictví, lesnictví, stavebnictví a nejrůznějších řemeslných výrobnách a dílnách. Ačkoliv má každý z těchto řezných nástrojů svoje specifika, platí pro ně několik společných bezpečnostních zásad.

1. Pro každou situaci zvolte vhodný pracovní nástroj
Základem pro bezpečnou práci je výběr takového řezného nástroje, který je vhodný nejen pro daný typ činnosti, ale i pro druh, velikost a mechanické vlastnosti řezaného materiálu. Ostří nástroje musí vždy být dobře nabroušené a nesmí vykazovat známky jakéhokoliv znečištění či poškození.

2. Nejlepší prevencí je stoprocentní soustředění
Při práci s řeznými nástroji je vždy nutné absolutní soustředění a perfektní přehled nejen o pozici ruky či rukou, které ovládají pracovní pomůcky, ale i o poloze všech ostatních částí těla. Aby nedošlo k nechtěnému vyklouznutí ostrých nástrojů z ruky, je důležité držet je dostatečně pevně, ale zároveň na ně nevyvíjet příliš velkou sílu. Větší riziko vyklouznutí pracovního nástroje hrozí ve vlhkém prostředí, jako je například venkovní pracoviště za špatného počasí.

3. Bezpečnost je důležitá nejen během samotného řezání
Na bezpečnost je nutné myslet také při přepravě a přenášení ostrých nástrojů, při jejich vynášení na pracoviště ve výškách nebo vzájemném předávání mezi jednotlivými pracovníky. Důležité je i správné odkládání řezných nástrojů během přestávky nebo po skončení pracovní doby, kdy by měly být veškeré nebezpečné pomůcky skladovány tak, aby nebyly jejich ostré části volně přístupné.

4. Dbejte na spolehlivou ochranu rukou
Nejčastějším typem úrazu, ke kterému dochází při práci s řeznými nástroji, je zranění rukou. Ačkoliv se například při ručním posuvu materiálu na kotoučových a válcových pilách z bezpečnostních důvodů nesmějí používat rukavice, při práci s většinou řezných nástrojů je použití vhodných ochranných rukavic žádoucí.



Rukavice musejí být vyrobeny z kvalitního splétaného protiřezného vlákna a zároveň umožňovat bezpečný úchop i snadnou a pohodlnou manipulaci s pracovními nástroji či dalšími předměty. Pro bezpečné použití je nezbytné zvolit rukavice o správné velikosti, které budou dobře sedět na ruce a přizpůsobí se jejímu tvaru. Ideální jsou modely s pružným lemem a případně i zapínáním na suchý zip, které zamezí posouvání rukavic během práce.

Důležitý je i vhodně zvolený přiléhavý pracovní oděv bez volných částí, které by se mohly dostat do kontaktu s pracovním nástrojem.

5. Nepodceňujte ani ochranu nohou
K pracovním úrazům často dochází i v okamžiku, kdy dojde k pádu řezného nástroje. Je proto důležité nesnažit se nástroj zachytit, ale nechat jej bezpečně dopadnout na zem tak, aby nepoškodil nohy pracovníka. Ty musejí být vždy chráněny pevnými pracovními botami s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou.

6. Myslete na hlavu
Během každé práce s řeznými nástroji je nutné myslet na bezpečnost očí a ochránit je před úlomky řezaného materiálu vhodnými pracovními brýlemi nebo obličejovým štítem. Zejména při používání řezných nástrojů v lesnictví a zahradnictví je důležité investovat také do kvalitní pracovní přilby, která hlavu spolehlivě ochrání například před pádem větví.

Pro pohodlnou a bezpečnou práci s motorovými řeznými nástroji jsou nepostradatelným pomocníkem i mušlové či zátkové chrániče sluchu.

Buďte vybaveni pro případ úrazu
Kromě kvalitních bezpečnostních prostředků, udržovaných v perfektním stavu, musí být součástí každého pracoviště i plně vybavená lékárnička obsahující základní pomůcky k ošetření případných bodných či řezných ran. Pokud pracovníci používají ostré nástroje i v terénu, je nutné, aby u sebe měli vysílačku nebo mobilní telefon, kterým by v případě potřeby mohli rychle přivolat zdravotnickou pomoc.

Související články:

Bezpečné domácí kutilství: Tipy, jak se vyhnout zranění a usnadnit si práci


Seznamte se se zlatými pravidly bezpečnosti práce s křovinořezem

Jak nejlépe pracovat s vydělanou kůží: Od výběru materiálu k barvení

Obutí pro práci na zahradě