Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Idea nulové úrazovosti na pracovišti: Je to v praxi vůbec reálné?

Počet pracovních úrazů v České republice se za posledních 10 let drží na podobných hodnotách. Za většinou nehod stojí špatně odhadnuté riziko nebo jiná lidská chyba. Celosvětová iniciativa Vision Zero dokonce tvrdí, že lze dosáhnout nulové úrazovosti. Je to realita nebo fikce?
Jen za rok 2019 došlo v práci k 44 552 úrazům s následkem pracovní neschopnosti, z toho 95 úrazů bylo smrtelných. K nejzávažnějším úrazům dochází ve stavebnictví. Podobné hodnoty vykazují statistiky již od roku 2011. Je vůbec možné pracovním úrazům zabránit?




Proč dochází k pracovním úrazům
Roli v úrazovosti na pracovišti hraje nejen lidský faktor, ale také podcenění prostředí, špatné proškolení a opomenutí ochranných pomůcek.

7 nejčastějších příčin úrazů na pracovišti:
chybně odhadnuté riziko,
nedostatečné předpoklady pro vykonávání práce,
špatně, nebo vůbec (ne)nastavené procesy,
vadné přístroje nebo nářadí,
podcenění ochranných pomůcek,
ohrožení zvířaty nebo přírodními živly,
ohrožení jinými osobami
Za zhruba 80 % úrazů stojí podcenění rizika. Na první pohled se tedy může zdát, že pravidelným školením, nastavením procesů a pečlivou kontrolou stavu techniky i ochranných pomůcek můžete úrazům zabránit. Jenže je tu také lidský faktor. Je možné důkladnou přípravou omezit chyby na minimum a docílit nulové úrazovosti?

Seznamte se s celosvětovou iniciativou Vision Zero
Projekt Vision Zero tvrdí, že úrazy nejsou předem dané a vždy mají jasnou příčinu. Dostatečnou prevencí pak můžete snížit úrazovost na minimum. Cílem iniciativy je pomoci firmám nastavit zdravé pracovní podmínky, ze kterých budou benefitovat nejenom zaměstnanci, ale projeví se také v ekonomických výsledcích firmy. Spokojený a zdravý zaměstnanec totiž odvede lepší pracovní výkon.

Jak nulové úrazovosti docílit
Dle vize nulové úrazovosti neexistují náhody, ani smůla nebo štěstí. Veškerým úrazům můžete předcházet. Základem je identifikace rizik všech činností, přenastavení pracovních postupů a motivace zaměstnanců vše dodržovat. Nutností je i zavedení systému kontroly.




Kultura nulové úrazovosti zároveň staví zdraví a pohodu zaměstnance na přední příčku v soupisu firemních hodnot. Takový zásah do firemní kultury je mnohdy obtížný. Změna totiž musí vycházet zevnitř – od vrcholového vedení až po každého jednotlivého vedoucího pracovníka – a teprve poté budou zaměstnanci schopní přijmout vizi za svou a následovat postupy, i když jim nikdo nestojí za zády.

Co když k úrazu dojde
I přes sebelépe nastavené procesy dochází k neočekávaným událostem. Úrazu může zabránit proaktivní přístup zaměstnanců, kteří včas riziko identifikují.

Pokud už k úrazu dojde, je třeba hledat skutečnou příčinu. Tou není to, že zaměstnanec neměl ochranné brýle – nýbrž to, že nafasoval brýle, které ho tlačily, a tak je nenosil. Řešením pak může být nákup ochranných pomůcek ve více velikostech.

Může být počet úrazů na pracovišti nula?
Změna firemní kultury je dlouhodobý proces. Pravděpodobně se vám nepodaří snížit úrazovost ze dne na den na nulu. Úspěchem může být zpočátku i snížení o polovinu. Vize nulové úrazovosti se zdá jako sci-fi – ostatně je vždy třeba počítat s lidskou chybou – ale již mnoho firem ukázalo, že tomuto cíli se lze přiblížit.