Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Instalatér a bezpečnost práce: Rizika a tipy, jak na ně účinně vyzrát

Tak jako u jiných povolání, i pro instalatéra je důležitá bezpečnost práce. Co všechno se může při této profesi stát a jak ji vykonávat co nejbezpečněji?


Málokdo si uvědomuje, jak nebezpečná práce instalatéra může být. Nejde přitom jen o bakterie a viry v kanalizaci, fyzický a psychický stres, prach nebo hluk. S jakými bezpečnostními riziky se instalatér denně setkává a jak se dají snížit či eliminovat?

Vážné úrazy a hluk
Práce instalatéra se neodehrává jen v příjemně vyhřáté bytové koupelně. Při opravách venkovních rozvodů či tepelných systémů nebo během práce pod zemí musí takový pracovník čelit vysokým i nízkým teplotám. V létě se instalatér potřebuje chránit před sluncem a dostatečně pít, v zimě se zase musí vybavit teplým oblečením – včetně hřejivých ochranných rukavic.

Jedním z častých rizik instalatérské práce je vysoká úroveň hluku, pramenící například z práce s elektrickými nástroji. Instalatér denně riskuje i zranění očí v důsledku odlétávajících částic nebo chemických produktů. Pro obě rizika existuje jednoduché řešení: chráničesluchu, zátkové či mušlové, a ochranné brýle.

Ruční nástroje, prach a plísně
Každý instalatér nosí vždy při sobě pás nebo kufr plný ručních nástrojů. Kromě hrozby poranění prstů nebo ruky přispívají nástroje i ke zdravotním potížím, způsobeným opakovanými drobnými pohyby.

Ty se objevují většinou v oblasti končetin, ramen, krku či zad a projevují se pícháním, pálením, bolestí, otoky či slabostí. Aby se instalatér před těmito problémy účinně chránil, měl by každý nástroj používat ve správné poloze, s rovným zápěstím a nezapomínat na pauzy.

Ve svém pracovním prostředí se instalatér setkává i s různými pachy, prachem nebo plísní. Jejich dlouhodobé vdechování může vést k podráždění očí, kašli a výtoku z nosu, ale i k alergickým reakcím a problémům s dýcháním. Nejlepší prevencí těchto potíží je dostatečné větrání pracovního prostředí a použití ochranných brýlí, respirátorů, rukavic a oděvu s dlouhým rukávem, pod nějž se částečky prachu a plísně nedostanou.

Elektřina, pády a kanalizace
V blízkosti potrubí mohou vést různé další kabely, z nichž některé jsou připojeny na plyn nebo elektřinu. V takových případech je důležité pracovat opravdu opatrně, nosit správné ochranné oblečení a ujistit se, že plyn a elektřina je během práce vypnutá.






Instalatér se rovněž může zranit uklouznutím a pádem. Na mokrém povrchu se proto musí pohybovat opravdu opatrně. Pomůže také osvojení správné techniky pádu.

Velké riziko práce s kanalizačním potrubím je vystavení nebezpečným materiálům, jako jsou lidské i hlodavčí výkaly, viry a bakterie, kontaminovaná voda, plísně nebo paraziti. V tomto případě je nutností respirátor, dlouhé rukávy, ochranné brýle a pracovní rukavice.

Práce ve výškách či stísněném prostoru
Instalatérů se občas týká také práce ve výškách nebo pod zemí. Ve výškách je důležité se jistit, používat helmu, správný žebřík nebo přenosné schody. Stísněné prostory, které nejsou běžně určeny k pohybu osob, zase vyžadují vhodný trénink a nepřetržité sledování hladiny kyslíku. V tomto pracovním prostředí vás ochrání bezpečnostní helma a vhodná pracovní obuv.

Pro instalatéra, který při své práci čelí všem zmíněným rizikům, platí: kvalitní pracovní oblečení a vhodné ochranné pracovní pomůcky jsou polovinou úspěchu. Tu druhou představuje opatrnost při práci v různých prostředích a obsluze nástrojů i při kontaktu s nebezpečnými či toxickými látkami.