Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jak bezpečně pracovat při řezání cirkulárkou? Pozor na oči a prsty

Zvuk řezání na stolní kotoučové pile je v tuzemsku koloritem všech vesnic a chalupářských oblastí. Můžete to charakteristické kvílení nenávidět, ale takzvané cirkulárce nelze upřít její přínos pro usnadnění práce.

Aby se příprava dřeva na topení do kamen nebo třeba formátování prken a trámků na novou podlahu nestalo zároveň i příčinou úrazu, je potřeba k práci s pilou přistupovat s odpovídajícím respektem.



Až se zima zeptá…

Palivové dřevo je v posledních letech stále populárnější zdroj energie pro vytápění. Jedním z důvodů je, kromě jeho snadné dostupnosti a ekologické obnovitelnosti, i jednoduchá příprava. Zatímco pokácet a přepravit celé stromy každý svépomocí nezvládne, naformátovat kmeny na polena ke štípaní už většinou ano.

K tomu dobře poslouží stolová pila s kotoučem plným ostrých zubů, které málokdo řekne jinak než cirkulárka. Jde o jednoduchý, ale o to účinnější stroj. Za dobu své existence doznala jediné zásadnější konstrukční změny. Po mnoha zkušenostech s úrazy rukou a prstů na nich byla vyvinuta tzv. kolébka: ta při správném použití zajišťuje bezpečnou dopravu řezaného materiálu ke kotouči.

Spolehlivý stroj a k němu poučená obsluha
Správně udržovaná pila v zachovalém technickém stavu je základním předpokladem bezpečné práce. Tupý nebo poškozený pilový kotouč má často za následek, že je při řezání nutná větší síla, kterou je třeba dřevo přidržovat a zároveň tlačit po stole. K neštěstí pak úplně stačí, aby bylo v řezaném materiálu místo, které pilou projde nečekaně snadněji, případně se velkou působící silou náhle zlomí.




Potřeba je také věnovat pozornost hromadění pilin. Není problém si za několik hodin práce pod nohy řezáním nahromadit mnoho kilogramů zbytků řezání, do kterých se pak snadno schová přívodní kabel nebo poleno. Samozřejmostí by také měla být vizuální kontrola elektrické kabeláže před každým spuštěním.

Správná výbava šetří prsty a oči
Jak se tedy při řezání vyhnout nehodě, která by vás stála nepříjemnost nebo dokonce vážný úraz? Především vhodnou ochranou při práci. Vzhledem k charakteru materiálu i stroje jsou nejzranitelnější vaše oči a ruce.

· Ochranné brýle zabrání zaseknutí piliny nebo třísky do oka. I obyčejný prach ze starého dřeva může nepříjemně omezit výhled a soustředění právě ve chvíli, kdy je potřeba. Pro běžnou ochranu postačí otevřené brýle s čirým zorníkem či štít, ještě poctivější prevenci zajistí brýle uzavřené.

· V případě rukou slouží jako základní ochrana vhodné pracovní rukavice, zanedbat ale nesmíte celý pracovní oděv jako celek. Doporučuje se především dbát na to, aby bylo oblečení pracovníka spíše úzkého střihu, upnuté na tělo a správné velikosti. Nikoliv tedy volné nebo dokonce plandající, což by mohlo vést k zachycení jeho části kotoučem.

Aby pila řezala, co má
Práce s ostrými nástroji a zařízeními s vysokou řeznou rychlostí, jako je i cirkulárka, vždy skýtá potenciální nebezpečí. Všem případným nehodám je ale možné při správném a odpovědném přístupu předcházet. Výše uvedená jednoduchá, a navíc nijak zvlášť nákladná opatření jistě stojí za větší jistotu bezpečí a klid při práci.

Související články

Jak na práci s motorovou pilou: Chraňte se od hlavy až k patě. Doslova

6 tipů pro bezpečnou práci s řeznými nástroji. Vše od nožů až po pily

Jak pracovat s autogenem: Zjistěte 6 nejdůležitějších bezpečnostních zásad

Bezpečné domácí kutilství: Tipy, jak se vyhnout zranění a usnadnit si práci

Seznamte se se zlatými pravidly bezpečnosti práce s křovinořezem