Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jak si správně vybrat bezpečnostní postroj pro práci ve výškách

Pracovní úrazy, spojené s pádem z výšky, jsou jedny z nejrizikovějších a jejich následky mohou být často fatální. Správná bezpečnostní výbava v čele s bezpečnostním postrojem je proto naprostou nezbytností.





Práce na stavbách, výškových plošinách, šikmých střechách, ale i záchranářské práce ve skalách nebo jakákoliv činnost, spojená s rizikem pádu do hloubky: to všechno jsou profese, které si žádají individuální bezpečnostní opatření v podobě bezpečnostního postroje.

Ve chvílích, kdy je nejbližší pevná zem dvacet metrů pod vámi, přestává být postroj pouhou bezpečnostní pomůckou: stává se alfou a omegou vaší práce. Kromě toho nejcennějšího na něm závisí i vaše pohodlí, od kterého se dále odvíjí i kvalita pracovního výkonu. Ne každý postroj se ale hodí pro každý typ výškové práce: s následujícím průvodcem budete lépe vědět, který bezpečnostní postroj je ten pravý pro vás.

V jakých případech musíte celotělový postroj použít?
Postroje pro výškové práce jsou povinností pro každého, komu při práci hrozí riziko pádu z výšky nebo do hloubky. Nosit je musí každý, kdo pracuje ve výšce nad 1,5 metru a pohybuje se přitom méně než 1,5 metru od hrany pádu. Stejná povinnost platí i pro ty, kdo pracují u otvorů širších než 0,25 metru, a také nad vodou, pokud zde není žádná ochranná konstrukce.

Z čeho se skládá bezpečnostní postroj
Základní prvky jsou pro všechny postroje společné, bez ohledu na jejich typ: každý postroj se skládá z popruhů, spon, karabin a dalších prvků, jež slouží k přizpůsobení postroje postavě nositele. Počet popruhů, jejich propojení a poloha pak závisí na konkrétním typu postroje a způsobu jeho využití.

K čemu na postroji slouží D kroužky
D kroužek je jedním z nejčastějších zavěšovacích prvků na bezpečnostních postrojích. Slouží k uchycení záchranného lanka a je umístěn tak, aby v případě zachycení pádu zabránil poranění citlivých míst jako jsou například třísla nebo krk. Umístění D kroužku proto v rámci postroje v žádném případě neměňte.

Druhy bezpečnostních postrojů
Abyste si mohli vybrat bezpečnostní postroj správně tak, aby odpovídal požadavkům vaší profese, je nezbytné mít přehled o možnostech dostupných na trhu:

Postroje zachycující pád
Tento typ postrojů se užívá jako pojistka v případě, že pracujete někde, odkud byste mohli spadnout. Tj. ve výšce nad 1,5 metru a blízko okraje. Jde o lehké postroje, které se dají snadno obléknout a neomezují v pohybu — proto také nebývají polstrované. Zachycovače pádu bývají obvykle vybavené jedním nebo dvěma jistícími prvky k uchycení lana.

K dostání jsou i zachycovací postroje, jejichž součástí je reflexní vesta. Ty oceníte zejména při práci v podmínkách se zhoršenou viditelností.

Polohovací postroje
Polohovací postroje bývají polstrované, jelikož slouží k zaujmutí a udržení pracovní polohy. Nejedná se tedy jen o bezpečnostní pojistku, ale víceméně o pracovní pomůcku.

Na co se při výběru soustředit
Všechny bezpečnostní postroje by měly splňovat požadavky evropských norem pro pracovní pomůcky v požadované oblasti. Minimálně je to norma EN 361. Ujistěte se však také, že veškeré stehy a další spoje jsou pevné a kvalitní. V neposlední řadě se přesvědčte, že má vámi vybraný postroj přizpůsobitelnou velikost popruhů.

Se správně vybranými bezpečnostními pomůckami a doplňky se vám i vašim kolegům bude pracovat nejen lépe, ale hlavně bezpečněji.

Související články:

O vaše bezpečí na silnicích se postará reflexní oblečení. Představíme vám jeho výhody


Jak vybrat montérky: Faktorů, které je třeba při výběru ohlídat, není zrovna málo

Firmy v Česku mění zaměstnancům dress code

Jak vybrat ochrannou přilbu? Zohledněte nejen bezpečnost, ale i pohodlí

Při práci buďte v pohodě

Kvalitní základ pro práci - oblečení a doplňky