Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaké jsou nejdůležitější bezpečnostní opatření při manipulaci s hořlavinami?

Při manipulaci s hořlavými látkami je důležité nepodceňovat bezpečnostní rizika a vybavit pracovníky pomůckami, které ochrání jejich tělo včetně očí a obličeje. Z bezpečnostních důvodů není vhodné pracovat s hořlavinami nejen v blízkosti otevřeného ohně, ale ani poblíž horkých povrchů, kouře nebo jisker, vzniklých například při broušení či řezání bruskou.





Jako hořlaviny označujeme všechny látky, které za podmínek požáru hoří a uvolňují energii ve formě tepla nebo světla. Podle toho, jak vysoký je jejich bod vzplanutí, dělíme hořlavé kapaliny do čtyř tříd. Do první třídy patří ty nejvíce vznětlivé, jako je například aceton či lehký benzín.

Pracovní oděv a pomůcky při manipulaci s hořlavinami
Při práci s hořlavým materiálem je důležité schovat kůži pod oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi a nosit uzavřené pracovní boty. Ruce je třeba chránit speciálními tepelně odolnými ochrannými rukavicemi z moderních žáruvzdorných materiálů, jako je aramid nebo kevlar. Myslet je nutné i na ochranu očí, o kterou se postarají kvalitní brýle, ochranné štíty nebo helmy.

Co dělat při rozlití hořlavé kapaliny?
Hořlaviny je nutné skladovat na suchém místě, a to stranou od olejů, oxidačních činidel a výbušnin. Práce s nimi by měla vždy probíhat pouze v chladných a dobře větraných prostorách. V případě, že dojde k rozlití hořlavé kapaliny, je nutné ihned zahájit ochranná opatření. Důležité je zejména co nejrychleji vypnout veškeré plynové spotřebiče a postarat se o důkladné vyvětrání místnosti.

Rozlitou hořlavou kapalinu je pak nejlepší nechat pomalu vsáknout například do bavlněné tkaniny nebo jiného dobře sajícího a porézního materiálu, který je následně nutné odklidit na bezpečné místo. Důležité je nesnažit se utřít hořlavinu smýkavým pohybem, protože vzniklá statická elektřina by mohla způsobit hoření.

Nepodceňujte pravidelná školení
Z bezpečnostních důvodů musejí být všichni zaměstnanci seznámeni s předpisy jak zacházet s organickými rozpouštědly, jako je benzín či etanol, a dalšími hořlavinami. Při pravidelných bezpečnostních školeních je vždy důležité zopakovat jim i to, kde se na pracovišti nacházejí hasicí přístroje a jak je správně používat.

Související články:

4 nejdůležitější zásady pro práci s elektrickými zařízeními pod napětím

5 nejúčinnějších opatření pro bezpečnou práci v nadměrných teplotách

Nebezpečný náklad a manipulace s ním