Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaké ochranné pomůcky a prostředky zajistí bezpečnou práci deratizéra

Práce deratizéra je nad veškerou pochybnost potřebná a pro společnost užitečná. Jsou s ní ovšem spojena i některá specifická rizika.

Víte, jaké pracovní oděvy a ochranné pomůcky by měl člověk provádějící deratizaci používat?

Pracovní náplň a požadavky na znalosti
Deratizérem se nestane člověk jen tak přes noc. Je zapotřebí absolvovat odborný kurz a dostatek hodin praxe. Potřebné znalosti se přitom neomezují jen na likvidační činnost jako takovou. Profesionál musí znát právní předpisy z oblasti dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Nesmí mu chybět ani znalosti z oboru toxikologie nebo například biologie.


Práce deratizéra se skládá ze tří hlavních činností:

· deratizace – likvidace hlodavců (rat znamená myš či krysa),

· dezinsekce – likvidace hmyzích škůdců (insect znamená hmyz)

· a dezinfekce – likvidace choroboplodných zárodků.

Rizika práce deratizéra
Potenciální rizikové faktory jsou u práce deratizéra spojeny především s používáním nebezpečných chemických látek určených k likvidaci hlodavců či hmyzu. Na druhém místě je pak možná expozice biologickým činitelům, způsobujícím nebo přenášejícím různá onemocnění.

Rizikové pracovní činnosti
Do seznamu pracovních činností deratizéra patří i nezbytná administrativa – jako je vedení dokumentace a záznamů o účinnosti zásahu nebo vystavování protokolů. Zde sice žádné riziko nehrozí, u ostatních činností je to už ale něco jiného. Mezi možné pracovní úkoly může patřit:

· určit druh škůdce a odhadnout počet jedinců na základě analýzy trusu,

· připravit potřebné chemické látky a prostředky k likvidaci,

· zlikvidovat vosí nebo sršní hnízdo,

· odstranit uhynulé jedince po likvidaci.

Vhodné ochranné pomůcky pro deratizéry
Rozsah náplně práce je značně široký a jednotlivým úkonům se pochopitelně přizpůsobuje volba nejvhodnější ochrany.

Pracovní oblečení a boty
Při některých činnostech deratizéra je kromě běžného pracovního oblečení potřeba i speciální ochrana. Týká se to především prací s nebezpečnými chemikáliemi během hubení hmyzu, ať už formou postřiku nebo pomocí fumigace – vykuřování. V těchto situacích je nezbytný speciální ochranný oblek a chybět by neměly ani ochranné brýle.

Kvalitní chemické gumové rukavice deratizéři používají nejen při práci s chemikáliemi, ale také během odstraňování uhynulých škůdců po zákroku.

Tato práce sice nevyžaduje nijak speciálně upravenou pracovní obuv, nicméně je při obouvání na místě určitá zdravá logika: například nenosit sandály ani jiné otevřené boty. Během návštěv v soukromých bytech, nejčastěji za účelem hubení štěnic, je vhodné používat přes obuv jednorázové návleky.

Ochrana dýchacích cest
Při práci s toxickými chemickými látkami anebo v prostředí zvýšeného rizika nákazy je nutno chránit dýchací cesty. Podle konkrétní situace buď respirátorem, anebo celoobličejovou maskou.

Deratizéři často s odvahou čelí tvorům, jichž se ostatní štítí nebo dokonce bojí. To ale neznamená, že by se během své práce neměli správně chránit a pečovat tak o své zdraví.



Související články

Ochranné pracovní pomůcky a jejich důležitost

Jak nám pomáhá hygiena práce?

TOP 5 nebezpečných chemických látek, které na vás mohou číhat v práci