Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Je lepší jako ochranu před COVID-19 nosit roušku, nebo respirátor?

Koronavirus způsobil v zemích celého světa situaci, jakou si jen asi málokdo dokázal představit. Zodpovědné chování vůči ostatním i vůči sobě samému je důležitější než kdy dříve. Jak se ale správně a zodpovědně chránit před nakažením?



COVID-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus typu SARS-CoV-2. Ten se přenáší prostřednictvím infikovaných kapének, jež nakažený vylučuje při kašli, kýchání, ale i běžném mluvení. Právě kvůli těmto kapénkám je nutné mít na veřejnosti zakrytá ústa a nos rouškou, případně respirátorem. Chráníte tak částečně sami sebe, ale především ostatní okolo vás.

Rouška chrání hlavně vaše okolí
Rouška nemá sloužit jakožto ochrana před nakažením zdravého člověka coby nositele. Jejím primárním účelem je zabránit šíření kapénkové infekce směrem od nositele do jeho okolí. Roušky jsou tedy primárně myšleny pro nemocné nebo nakažené jedince. Jelikož je ale možné, že jste COVID-19 prodělali, aniž by se u vás projevily příznaky, je žádoucí nošení roušky i tehdy, když máte pocit, že jste zdraví.



Důležité je ovšem i to, abyste roušku uměli správně používat. To závisí mimo jiné i na jejím typu:

Roušky na jedno použití
Klasické jednorázové roušky jsou běžně k dostání v lékárně či drogerii. Většinou se nosí barevnou (modrou nebo zelenkavou) stranou směrem ven a za ušima je drží gumičky či zavazovací tkaničky. Jednorázovou roušku byste neměli mít na sobě déle než 8 hodin a po použití byste ji měli ihned zahodit. Nezapomínejte také, že zvlhnutí roušky snižuje její účinnost.

Látkové roušky
Z důvodu nedostatku jednorázových roušek během první vlny pandemie přišly na řadu i roušky látkové – ať už zakoupené v obchodě, nebo vyrobené svépomocí. Tyto roušky by měly být vyrobeny z materiálu, který lze vyvařit: ideálně z bavlněného plátna. K jejich upevnění na obličeji je nejlepší používat místo gumiček tkaničky



Ani látkovou roušku byste neměli nosit déle než 8 hodin. Po jejím použití byste ji měli vyprat na 60 °C nebo vyvařit – tak jako se kdysi vyvářely plenky.

Respirátory chrání před nákazou
Na rozdíl od roušky chrání respirátory svého nositele před nákazou z vnějšího prostředí. Kromě toho, že těsně přiléhají k obličeji, jsou respirátory také vybaveny filtračním systémem a většinou i výdechovým ventilem. Podle účinnosti a stupně průchodnosti se filtrační systémy rozdělují do tříd:

Třída FFP3 jako nejsilnější ochrana
Respirátory ve třídě FFP3 představují nejvyšší stupeň ochrany a jejich filtrační schopnost je minimálně 99 %. Tyto respirátory jsou určené pro riziková pracoviště, jako jsou například infekční oddělení v nemocnicích.

Třída FFP2 filtruje rovněž spolehlivě
Respirátory třídy FFP2 mají účinnost filtrace minimálně 88 %. Jsou vhodné například pro ostatní personál ve zdravotnických zařízeních.

Třída FFP1 vás ochrání jinak
Respirátory z filtrační třídy FFP1 vás před nákazou neochrání. Hodí se ale výborně například do prostředí se zvýšenou prašností.

Zdravé návyky a zdravý rozum jsou nejdůležitější

Vůbec nejúčinnější prevencí před nákazou nejen koronavirem je dodržování základních hygienických pravidel: tedy mytí rukou teplou vodou a mýdlem, zakrytí úst při kašli nebo kýchání a další. Nezdržujte se zbytečně v místech s velkou koncentrací lidí, a pokud jste sami nemocní, zůstaňte doma.