Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Pohybujete se v hlučném prostředí? Prozradíme vám, jak spolehlivě ochránit váš sluch!

Ať už milujete rockové koncerty, chodíte si čas od času zastřílet na střelnici nebo pracujete v hlučném prostředí, neměli byste podceňovat ochranu vašeho sluchu. Při extrémní a dlouhodobé zvukové zátěži si jej můžete poškodit a v nejhorším případě o něj i přijít. Poradíme vám, jaká je nejlepší prevence a doporučíme vhodnou ochranu sluchu proti hluku.

Chrániče sluchu začněte používat vždy, když okolní hluk přesáhne hodnotu 80 dB. Nevíte, jak poznáte sílu okolního hluku bez speciální měřící technologie? Pokud musíte křičet, abyste se domluvili s někým, kdo je vzdálený zhruba dva metry, tak je překročena úroveň hluku zmiňovaných 80 dB. Váš sluch můžete spolehlivě ochránit zátkami do uší nebo ochrannými sluchátky proti hluku.





Jak hluk poškozuje váš sluch
Hluk se obvykle definuje jako nechtěný zvuk, který je kvůli svojí intenzitě škodlivý. Míra hluku se vyjadřuje v decibelech (dB).

Při nadměrnému vystavení hluku může dojít k dočasnému přerušení nervových spojů mezi vláskovými buňkami ve vnitřním uchu a sluchovým nervem. Jedná se o tzv. dočasný posun prahu slyšení, který se vytratí, jakmile hluku nejste vystaveni. Regenerace vašeho sluchu může trvat pár hodin, ale i několik dní.

Nezapomeňte, že vláskové buňky se nedokážou regenerovat, takže znovu nikdy nedorostou. V případě, že bych došlo k jejich odumření, mělo by poškození sluchu trvalé následky.

Vystavování se přílišné hlukové zátěži vám může způsobit tyto zdravotní problémy:

· zhoršení sluchu,

· tinnitus (zvonění v uších),

· stres a zvýšený krevní tlak,

· bolení hlavy,

· tělesné vyčerpání a potíže se soustředěním,

· problémy s krevním oběhem,

· poruchy spánku.

Skutečně mylná je argumentace, že uši si na hluk přivyknou. Sluch bohužel nelze trénovat a otužovat ho třeba poslechem hlasité hudby. Nezapomeňte, že citlivost i zranitelnost sluchu je u každého člověka individuální. Není tedy možné s přesnou jistotou říct, kde je hraniční práh.

Jak se před hlukem chránit
Chráničů sluchu existuje na trhu několik typů. Jiné požadavky budete mít na jednorázové použití (třeba v případě, že váš partner v noci chrápe nebo jdete navštívit leteckou show), zcela jiné jsou nároky při pravidelném používání třeba v práci, kde je tato ochranná pomůcka povinná. Pro místa s menší intenzitou hluku vám postačí zátkové chrániče. V prostředí, kde je míra hluku vysoká, je vhodné sáhnout po mušlových chráničích zvuku.

Pro rychlou orientaci v účinnosti vybraného chrániče vám pomůže hodnota SRN. Ta udává, o kolik decibelů se hladina hluku sníží za chráničem sluchu. Čím vyšší tato hodnota je, tím větší ochranu výrobek poskytuje.

Aby vám chrániče poskytly dostatečnou ochranu, je nutné je používat po celou dobu, během které se pohybujete v hlučeném prostředí. Pamatujte na to, že i krátké odstranění ochrany snižuje požadované účinky a ochrana proti hluku nemusí být efektivní.

Jak správně používat chrániče sluchu
Zátkové chrániče

Správné zavedení zátkových chráničů sluchu vám může zpočátku chvilku trvat. Po několika opakování s tím ale nebudete mít žádný problém. Jak správně postupovat při zavádění?

· Před aplikací si nezapomeňte umýt ruce.

· Zátky do uší netlačte silou, předejdete tak bolestivému tlaku vzduchu na ušní bubínek.

· V případě, že vám špunt v uchu dobře nesedí, nedotlačujte ho silou, vyjměte jej a do ucha znovu nasuňte.

· Chrániče do uší zasouvejte dozadu a šikmo nahoru, budete tak kopírovat anatomii ucha a zvukovodu.

· Nebojte se zátku do ucha zavést hluboko, k poškození ušního bubínku nemůže dojít, protože výrobci při výrobě respektují fakt, že sluch nesmí být poškozen. K bubínku se tedy chránič nedostane, protože mu to neumožní druhý záhyb zvukovodu.

Mušlové chrániče zvuku

Je vhodné je využívat především v místech, která mají vysokou míru hluku nebo v případě, že se v rušném prostředí pohybujete pravidelně. Mušlové chrániče mohou mít přes hlavu pásku, kterou je možné výškově teleskopicky nastavit, takže se přizpůsobí velikosti a tvaru vaší hlavy. V případě, že v práci nosíte na hlavě helmu, můžete sáhnout po mušlových chráničích s adaptérem, které na ni snadno připevníte.

Měkčené polštářky na mušlových sluchátkách zajistí bezpečné utěsnění kolem uší a také zvyšují uživatelský komfort. Hladina hluku se sníží na bezpečnou hranici, ale hlasové a varovné zvukové frekvence budou i přesto znít přirozeně.






Orientační tabulka hladiny hluku
Úroveň hluku se často dá jen velmi těžko představit. Proto jsme pro vás připravili tabulku, která hladinu hluku v dB přirovnává k běžně známým činnostem.

Vykonávaná činnost

Hladina hluku v dB

Výstřel z brokovnice

140

Pneumatická nýtovačka

124

Vrtací kladivo

114

Řetězová pila

110

Rockový koncert

105

Motorka

100

Vrtačka

97

Sekačka na trávu

90

Vysavač

80

Městská doprava

78

Rozhovor

65

Klimatizace

60

Větrák

50

Transformátor

44

Lednice

40

Padající listí

30

Cinknutí špendlíku

15



Mějte na paměti, že pokud pracujete v zaměstnání, kde se expozice hluku pohybuje nad 80 dB, je pro vás ochrana sluchu povinná. Ochranná sluchátka proti hluku chrání váš sluch a celkové zdraví. Nezapomeňte, že sluch máte jen jeden, tak o něj pečujte správně.

Související články


Jak na bezpečnost práce na letišti? Především si nezapomeňte chránit sluch

Podívejte se na seznam 10 nejčastějších příčin pracovních úrazů

Jak na práci s motorovou pilou: Chraňte se od hlavy až k patě. Doslova


Pracujete v uzavřeném prostoru? Hrozí vám tato bezpečnostní rizika