Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Pracujete s olovem? Tohle jsou rizika z pohledu bezpečnosti práce

Někdy se o něm mluví jako o nejstarším průmyslovém jedu. Není divu, když se jedná o vysoce toxický těžký kov, který člověka může snadno ohrozit na životě. Dnes už naštěstí víme, jak nebezpečná rizika s sebou přináší a také jak se před nimi bránit.
Olovo si pro jeho jedinečné vlastnosti oblíbili Římané. Protože je teplota tání olova nízká, hodí se pro nejrůznější využití. Používali jej pro stavbu vodovodních potrubí či akvaduktů. Ve starověkém Římě se sloučenina olova dokonce používala i jako sladidlo – šlo o octan olovnatý, známý jako sladké olovo.


Dospělého člověka usmrtí přibližně jeden gram: Takhle vypadá otrava olovem
Výroba olova probíhá pražením rudy. Z praženého koncentrátu se pak získává běžnou žárovou redukcí elementárním uhlíkem.

Jedno z jeho největších nebezpečí tkví v tom, že nejde cítit, ochutnat ani vidět v prašném stavu. Kvůli tomu je obtížné předem poznat, že na daném místě hrozí otrava. Olovo na lidi tedy často působí bez jejich vědomí. Proto se na pracovištích, kde je možný jeho výskyt, doporučuje otestovat jeho přítomnost.

Do lidského těla se může dostat několika cestami. Za prvé trávicím traktem, kdy se následně ukládá do kostí. Za druhé dýchacími cestami, pokud v podobě par a prachu inhalujete jeho průmyslové sloučeniny. A za třetí i kůží, přes kterou vám do těla proniknou lipofilní organické sloučeniny. Zvýšené riziko představuje pro těhotné ženy, jelikož přes placentární bariéru může otrávit mateřské mléko.

Jaké jsou příznaky otravy olovem? Rozlišuje se akutní a chronická otrava
K otravě dochází nejčastěji vdechováním par v průmyslových odvětvích, kde se s olovem pracuje. Otrávit se však můžete i požitím vysoce kontaminovaného jídla. Akutní otravu odhalíte těžko, protože vás jen tak nenapadne, že je vám špatně právě z olova. Přesto existují konkrétní příznaky, které nepříjemný problém důvěryhodně prozradí.


Základem je samozřejmě být si vědom, že jste pracoval s olovem. Pokud cítíte v ústech kovovou pachuť, je vám nevolno, zvracíte a máte bolesti hlavy i břicha, pak je pravděpodobné, že jste se olovem skutečně otrávili. V takovém případě neváhejte ani chvíli a co nejrychleji vyhledejte lékaře.

Chronická otrava vzniká následkem opakovaného přijímání nízkých dávek a má dvě stádia. V prvním stádiu oběti nemívají žádné obtíže, a tak o otravě ani netuší. Tato fáze představuje ukládání olova do lidského těla. Doporučují se pravidelné laboratorní testy, které případnou přítomnost olova v těle objeví. To je jediný účinný způsob prevence. V druhém stádiu se už objevují zjevné příznaky. Například únava, bolesti kloubů a svalů, zvýšený krevní tlak, onemocnění ledvin, obrna nervus ulnaris, závratě, silné bolesti hlavy atd.

Víte, jak se proti otravě olovem bránit? Možností je spousta
Zaměstnavatel by měl na rizikovém pracovišti využívat odsávání a zajistit izolaci úniku olověného prachu pomocí krytů. Zaměstnanci nesmí nosit řetízky, naušnice, prstýnky či hodinky. Neměly by používat vlastní kapesník a musí dbát na užívání ochranných oděvů a pomůcek (masky, respirátory, speciální pracovní obuv či rukavice atd.) a dodržování osobní hygieny i pitného režimu.

Pracovní vybavení by kvůli pravidelné obměně mělo končit ve speciálně označených kontejnerech. S jednorázovými pomůckami je třeba nakládat jako s nebezpečným odpadem. Před vstupem do jídelny by si zaměstnanci měli očistit obuv a převléknout se. Doporučuje se instalace hygienických smyček, které zajistí hygienický vstup i výstup zaměstnanců na a z pracoviště.

Pracujete v rizikovém prostředí? Dbejte na bezpečnost práce!
Ať už se v práci potýkáte s olovem nebo jinou nebezpečnou látkou, vždy dbejte na své bezpečí. Pomůžou vám v tom nejrůznější ochranné vybavení, které si prohlédněte na našem e-shopu.

Související články:

Kyselina sírová: Zjistěte, jak se při práci s ní nejlépe chránit

Jak na bezpečnost práce s třaskavým dusičnanem amonným alias ledkem?


„Tichý zabiják“: Co dělat při podezření na otravu oxidem uhelnatým?

Zjistěte vše o popáleninách: Jednotlivé stupně a jakými způsoby se ošetřují

Co je audit bezpečnosti práce? Jde o alfu i omegu fungování vaší firmy