Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jak a čím si při hlučné práci správně chránit sluch?

Ardon magazín
Poškození sluchu je jedna z nejčastějších nemocí z povolání, která následně negativně ovlivní mnoho aspektů každodenního života, včetně mezilidských vztahů. Sluch je neobyčejně důležitý a zároveň křehký smysl: jakmile se jednou poškodí, již se přirozenou cestou nevrátí. Proto je důležité jej správně chránit.

S nadměrným hlukem se pochopitelně nemusíte setkat pouze v práci. Proto byste na ochranu sluchu před hlukem měli myslet při všech situacích, které by mohly váš sluch ohrozit. Na rozdíl od volnočasových aktivit je ale pro některá zaměstnání práce v hlučném prostředí každodenním chlebem.
Úroveň denní expozice hluku
V případě vystavení nadměrnému hluku se bere v úvahu nejen hlasitost hluku v decibelech, ale i čas, po který jste dané míře hluku vystaveni. Platí pochopitelně nepřímá úměra – čím vyšší je hlasitost v decibelech, tím kratší dobu je možné být tomuto hluku vystaven bez rizika poškození sluchu. Až do 94 decibelů se tato doba měří na hodiny, mezi 94-100 decibely jsou to minuty, a od 110 decibelů výš už jen pouhé vteřiny.
Úroveň denní expozice hluku v zaměstnání se potom určuje tak, že se nejprve změří přesná hlasitost hluku na daném pracovišti a následně se s její pomocí vypočítá průměrný hluk za 8hodinovou směnu.

Spodní hranice, od které již musí být zaměstnancům k dispozici ochrana sluchu před hlukem, činí 80 decibelů. To je například hladina hluku v soustružně anebo na silnici za silného provozu. Pokud přesáhne hodnota úrovně denní expozice hluku 85 decibelů, musí navíc zaměstnavatel dohlédnout na to, aby pracovníci pomůcky k ochraně sluchu skutečně používali. Hlučnosti 85 dB dosahuje například ruční bruska nebo zapnutá cirkulárka. V případě, že hodnoty na pracovišti přesáhnou 120 decibelů, je nutné nosit pomůcky k ochraně sluchu neustále a bez přestávky. S takto vysokými hodnotami se můžete setkat například při práci na letištní ranveji, ale i například při úderech kladivem do mosazné trubky.
Druhy ochrany sluchu
Čím vyšší je naměřená hladina hluku, tím dokonalejší musí být i ochrana sluchu. Ta se dá zjednodušeně rozdělit na dva základní druhy: zátkové chrániče neboli špunty, a mušlové chrániče alias ochranná sluchátka.

I obyčejné špunty do uší však umí, při správném použití, utlumit hluk o více než tři desítky decibelů. Je ale zásadní s nimi umět správně pracovat při nasazování do sluchovodu. Vhodný postup by vám měl v ideálním případě vysvětlit přímo výrobce či odborný prodejce. Některé zátkové chrániče jsou tvarovatelné, takže si je můžete přizpůsobit sobě na míru, jiné se již prodávají prefabrikované. U těch je potřeba vyzkoušet vícero typů, než najdete ten, který vám bude sedět nejlépe.

Mušlové chrániče sluchu tlumí hluk většinou lépe než špunty, jelikož nezakrývají jen zvukovod, ale celé ucho. Musí však těsně přiléhat k hlavě, což by mohl být teoreticky problém pro nositele dioptrických brýlí.

Ochranná sluchátka mohou být v případě potřeby vybavena i nadstandardními funkcemi jako je blokace hluku pouze o určité frekvenci, takže vás chrání před hlukem, ale běžné zvuky, například řeč, slyšíte normálně. Výrobci v případě mušlových chráničů počítají i s nutností kombinovat více druhů ochranných pomůcek, takže bez problémů seženete i sluchátka s adaptérem napojení na ochrannou přilbu nebo ochranný štít se sluchátky, ideální například při práci s křovinořezem.

Související články:
Ochranné pracovní pomůcky a jejich důležitost
Jak na bezpečnost práce na letišti? Především si nezapomeňte chránit sluch
Pohybujete se v hlučném prostředí? Prozradíme vám, jak spolehlivě ochránit váš sluch!
Jak zvýšit bezpečnost práce ve sklárně? Rizikem je zejména hluk a prach