Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Jaké nebezpečí hrozí při práci s oxidem sírovým?

Ardon magazín
Oxid sírový patří mezi oxidy síry, je důležitým komponentem průmyslové výroby kyseliny sírové. Při práci s ním buďte na pozoru. Oxid sírový je totiž toxický. Může způsobit těžké poleptání i nezvratné poškození plic.
Kde se s oxidem sírovým setkáte?
Kromě přirozeného výskytu (lesní požáry, vulkanická činnost) vzniká oxid sírový při průmyslové výrobě kyseliny sírové (oxidací oxidu siřičitého) a také při spalování uhlíkových paliv. Pokud unikne do ovzduší, je zodpovědný za takzvané kyselé deště. Oxid sírový se nejčastěji vyskytuje v plynné podobě, ale setkat se s ním můžete i v kapalném či pevném skupenství. Z organických látek odštěpuje vodu. Je proto nebezpečné, pokud dojde ke styku například s kůží, sliznicí apod. Nejen, že z tkání odebírá vodu, ale zároveň se přitom mění na kyselinu sírovou. S oxidem sírovým by proto měly zacházet jen osoby k tomu proškolené. Ochranné pomůcky jsou samozřejmostí, stejně jako obezřetnost.
Jedovatost oxidu sírového
Pokud se dostanete do styku s oxidem sírovým, pamatujte na to, že je silně toxický při vdechování a způsobuje poleptání.

Jaké nebezpečí vám hrozí?
dráždí dýchací orgány (kašlání, ztížení dechu)
při silné koncentraci dochází k tvorbě tekutiny v plicích (tzv. edém), objevuje se nevolnost, závratě
způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí
při vdechování je toxický a dlouhodobá expozice může vyvolat rakovinu, ztrátu čichu a jiné nezvratné změny
příznaky zasažení jsou pálení v ústech, slzení a kašel
Máte podezření na únik oxidu sírového?
Jeho únik zjistíte použitím elektrochemických čidel na oxid siřičitý, vyšší koncentraci i použitím pH papírku, který zčervená. Při likvidaci vždy pamatujte na dýchací přístroj. A jak se v případě úniku oxid sírový likviduje? Nechá se vsáknout do inertního absorpčního materiálu a poté se zlikviduje jako nebezpečný odpad. Při hašení požáru vzniklého únikem oxidu sírového nepoužívejte vodu, ale prášková hasiva.
Na co si dát při práci pozor?
Pomocí vody se z oxidu vyrábí kyselina sírová, celý proces však musí být důsledně hlídán. A to především z důvodu teploty. Oxid sírový totiž s vodou prudce reaguje. Stačí i pouhá kapička vody a může dojít k explozi. To se ovšem zdaleka netýká jen vody, ale dokonce i pouze zvýšené vlhkosti. Při dotyku s hořlavým materiálem rovněž hrozí vznik požáru. Pro jeho stabilitu je nutné dodržovat předepsané skladovací podmínky. Při manipulaci je zapotřebí mít vždy ochranné rukavice, ochranný oděv, ale i brýle či štít, případně respirátor.

Pokud dojde k zasažení, je důležité postiženého dostat na čerstvý vzduch. V případě, že oxid sírový zasáhl oči nebo kůži, vše důkladně opláchněte vodou. A nezapomeňte neprodleně přivolat lékařskou pomoc. Nejlepší je ovšem takový situacím předcházet a jako v případě všech dalších nebezpečných chemikálií myslet na každý svůj pohyb.

Související články:
TOP 5 nebezpečných chemických látek, které na vás mohou číhat v práci
Bezpečnost práce v chemickém průmyslu: Jak se vyhnout otravě či poleptání?
Jak na bezpečnost práce s kyanidem? Nepodceňujte kvalitní ochranné pomůcky
Kyselina sírová: Zjistěte, jak se při práci s ní nejlépe chránit
Jak bezpečně pracovat s kyselinou fluoroantimoničnou?