Vážení zákazníci, pro firemní nákupy (nákup na IČO, DIČ) je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Nákup na IČO bez registrace není umožněn. Důvod registrace pro potřeby firemního nákupu je ověření IČO a DIČ s následným správným přenesením údajů do Vašeho daňového dokladu.

Při práci s dimethylkadmiem zaplatíte za sebemenší chybičku

Práce s nebezpečnými chemikáliemi vyžaduje speciální vybavení i svědomité dodržování předpisů. Práce s dimethylkadmiem je však kapitola sama o sobě. Jedná se totiž o jednu z nejnebezpečnějších látek na světě.
Definice dimethylkadmia
Kadmium (značka Cd) je kovový prvek, který se používá jako součást různých slitin a k ochraně povrchu jiných kovů před korozí. Tvoří také součást některých typů akumulátorů, pájek apod. Jeho praktické využití ovlivňuje fakt, že je toxické. Proto bývá v současnosti nahrazováno jinými kovy a jeho využívání korigují například směrnice Evropské unie. Nejčastěji se s kadmiem setkáte v rámci práce v továrnách, elektrárnách a obdobných provozech. Dimethylkadmium - Cd (CH3)2 - je sloučenina kadmia obsahující vazby mezi atomy uhlíku a kadmia, kterou v roce 1917 poprvé připravil Erich Kraus.
Jak je dimethylkadmium nebezpečné?
Kadmium samotné má na lidský organismus velmi negativní vliv, jeho organická sloučenina dimethylkadmium je však extrémně toxická. Jedná se o nejsilněji toxickou látku na světě. Vypadá přitom docela nenápadně. Je to čirá, málo viskózní tekutina, pro kterou je typický nepříjemný kovový zápach. Pokud ho člověk ucítí, je však již většinou pozdě. Nebezpečný může být kontakt s pouhou miliontinou gramu dimethylkadmia. Účinek na lidský organismus je akutní, ale i dlouhodobý. Už jen nepatrná dávka může být pro člověka smrtelná, neboť se velmi snadno dostává do krevního oběhu. Postihuje pak především ledviny, játra, ale i nervovou soustavu a mozek, při vdechnutí pak samozřejmě i plíce.

Dimethylkadmium je navíc silně karcinogenní. V těle se ukládá a je složité ho z organismu nějakým způsobem odstranit. Díky tomu je také dobře zjistitelné například z vlasů postiženého. Pokud se člověk vyhne akutní otravě, hrozí rozvoj rakovinného onemocnění.
Bezpečnost práce s nebezpečnými chemikáliemi
Organické sloučeniny jsou velmi citlivé na vzduch, světlo i vodu. A aby toho nebylo málo, dimethylkadmium reaguje i na tření. Při setkání s vodou explozivně hydrolyzuje, při tření se může vznítit a na vzduchu se mění ve výbušninu. Je tak zřejmé, že při práci s touto látkou je třeba extrémní opatrnosti. Velmi nebezpečné je rovněž vdechování zplodin při jeho vznícení. Jen několik miliontin gramů dimethylkadmia na metr krychlový vzduchu překračuje zákonné limity.
Zásady práce s nebezpečnými chemikáliemi
Před prací s chemikálií se pečlivě seznamte s jejím popisem, nebezpečnými vlastnostmi i ochrannými pomůckami, které je nutno používat.
Při práci s nebezpečnými chemikáliemi zajistěte nejen dobré větrání, ale i kontrolu další osoby.
Řiďte se výstražnými symboly nebezpečnosti.
Zamezte vstup nepovolaným osobám.
Zásad pro bezpečnou práci s chemikáliemi, zvlášť tak nebezpečnými, jako je dimethylkadmium, je ještě celá řada. Je proto nutné řídit se platnými legislativními předpisy. A samozřejmě mít povolení pro nakládání s nebezpečnými chemikáliemi.

Související články:
https://www.ardon.cz/clanek/145/top-5-nebezpecnych-chemickych-latek,-ktere-na-vas-mohou-cihat-v-praci
https://www.ardon.cz/clanek/177/bezpecnost-prace-v-chemickem-prumyslu-jak-se-vyhnout-otrave-ci-poleptani-
https://www.ardon.cz/clanek/187/jak-na-bezpecnost-prace-s-kyanidem-nepodcenujte-kvalitni-ochranne-pomucky
https://www.ardon.cz/clanek/162/kyselina-sirova-zjistete,-jak-se-pri-praci-s-ni-nejlepe-chranit-
https://www.ardon.cz/clanek/291/jak-bezpecne-pracovat-s-kyselinou-fluoroantimonicnou-